Laen maa tagatisel

Laen maa tagatisel on Eestis muutunud populaarseks finantseerimisvõimaluseks, mis pakub laenusaajatele suuremat paindlikkust ja soodsamaid intressimäärasid. Laenud metsamaa ja põllumaa tagatisel võivad ulatuda kuni 90% tagatise väärtusest, pakkudes seega märkimisväärset kapitali ettevõtete ja eraisikute vajaduste katmiseks. Seda tüüpi laenud on eriti kasulikud neile, kes soovivad investeerida oma kinnisvara arendamisse või laiendada oma ettevõtmisi.

Bondora

Intress alates 9,66%
Laenud alates 500€

Creditea

Intress alates 24%
Laenud alates 1€

Credit24

Intress alates 24%
Laenud alates 50€

Boonuslaen

Intress alates 2%
Laenud alates 100€

TFBank

Intress alates 7,9%
Laenud alates 1000€

Coop Pank

Intress alates 3,5%
Laenud alates 300€

Ferratum

Intress alates 2%
Laenud alates 100€

Laen.ee

Intress alates 1,5%
Laenud alates 200€

Raha24

Intress alates 2%
Laenud alates 100€

SMS Raha

Intress alates 2%
Laenud alates 200€

Mis on laen maa tagatisel?

Laen maa tagatisel on finantseerimisvõimalus, kus laenu tagatiseks kasutatakse kinnisvara. See võimaldab inimestel saada suuremaid laenusummasid ja pikemaid tagasimakseperioode, kuna tagatiseks olev kinnisvara annab laenuandjale suurema kindlustunde.

Laenutoote olemus

Laen maa tagatisel on finantstoode, mis võimaldab laenuvõtjatel saada rahalist toetust, kasutades oma kinnisvara (maa, maja, korter, suvila, kinnistu) tagatisena.

Sellise laenu saamiseks peab laenuvõtja lepinguga seadma hüpoteegi oma kinnisvarale. Hüpoteek aitab tagada, et laenuandja saab oma raha tagasi, kuna kinnisvara jääks laenu maksmata jätmise korral laenuandjale.

Laenusummad võivad sõltuvalt kinnisvara väärtusest olla märkimisväärsed. Tavaliselt hinnatakse kinnisvara väärtust tasuta ning laenu tingimused on läbipaistvad. Väiksemate summade ja lühemate tähtaegade puhul kasutatakse sageli ka muid kinnisvara vorme nagu suvilad või korterid.

Kinnisvara tagatisel laenu liigid

Kinnisvara tagatisel saab võtta erinevaid laenutüüpe, olenevalt vajadustest ja kinnisvara tüübist.

Üks selline laenuliik on hüpoteeklaen, kus tagatiseks seatakse notari poolt kinnitatud hüpoteek. See on pikaajaline laenutoode, mis on sageli seotud suuremate kinnisvaraprojektidega nagu majaehitus või korteri renoveerimine.

Teine levinud variant on laen kinnisvara ostmiseks või arendamiseks. Seda kasutatakse sageli maa või muu kinnistu soetamiseks. Laenu suurus sõltub turuväärtusest, ulatudes tihti 60-85% väärtusest.

Kinnisvara tagatisel laene kasutatakse ka äriotstarbelisteks projektideks, sealhulgas põllumajanduseks ja metsanduseks. erinevad laenuandjad võivad pakkuda unikaalseid lepingutingimusi, mis vastavad konkreetsete projektide ja kinnisvara vajadustele.

Taotlemisprotsess

Laen maa tagatisel hõlmab taotlemist ja kinnisvara hindamist. Mõlemad on olulised sammud laenu saamiseks ning võivad mõjutada laenu suurust ja tingimusi.

Laenutaotlus ja nõuded

Eraisiku taotlemine laenuks kinnisvara tagatisel algab laenutaotluse täitmisega. Taotleja peab olema vähemalt 18-aastane Eesti Vabariigi kodanik või Eestis kehtivat elamisluba omav välisriigi kodanik.

Mõned laenuandjad nõuavad, et taotlejal oleks registreeritud elukoha aadress Eestis. Vajalikud dokumendid sisaldavad isikut tõendavaid dokumente, sissetuleku tõendeid ja kinnisvara dokumente. Taotlemine võib toimuda ka elektrooniliselt, kasutades kaugtõestamist.

Kinnisvara hindamine

Laenu andmise eelduseks on alati kinnisvara hindamine. Hindamine toimub tavaliselt sertifitseeritud hindaja poolt, kes määrab kinnisvara turuväärtuse. Hindamisprotsess määrab, kui suur osa kinnisvara väärtusest saab laenu katteks kasutada. 

Laenulepingu tingimused

Laenulepinguga kinnisvara tagatisel kaasnevad mitmed olulised aspektid, mida laenutaotleja peab teada. Olulisemateks on intressimäärad ja kulud, maksegraafikud ning lepingutasud ja lisakulud.

Intressimäärad ja kulud

Intressimäär sõltub konkreetsest laenupakkujast ja laenulepingu tingimustest. Intressid algavad tavaliselt umbes 9% aastas, kuid võivad olla kõrgemad sõltuvalt laenusummast ja laenusaaja krediidireitingust.

Krediidi kulukuse määr peegeldab kõiki laenuga seotud kulusid, sealhulgas intressimaksed ja lepingutasud.

Maksegraafikud

Laenu tagasimaksetel on mitu erinevat graafikut, mida saab valida vastavalt vajadusele. Annuiteetgraafik tähendab, et igakuine makse on kogu laenuperioodi jooksul sama suur, mis hõlbustab planeerimist.

Kuumaksed sõltuvad laenusummast ja -perioodist. Laenu tagastamiseks tuleb koostada tagasimakse graafik, kus kõik maksed on jagatud võrdseteks osadeks või põhiosadeks ja intressideks. 

Lepingutasud ja lisakulud

Lisaks intressidele tuleb arvestada ka erinevate lepingutasude ja lisakuludega. Mõnikord võivad need tasud olla null eurot, olenevalt lepingu tingimustest.

Hüpoteegi vormistuskulud ja muud notariaalsed tasud tuleb samuti arvestada. Hüpoteegi registreerimise kulud võivad varieeruda sõltuvalt kinnisvara väärtusest ja laenusummast.

Tagatis ja hüpoteegi seadmine

Laen kinnisvara tagatisel nõuab põhjalikku varahindamist ja hüpoteegi korrektset registreerimist notariaalses korras. Mõlemad etapid on olulised, et tagada nii laenuandja kui ka laenuvõtja õigused ja kohustused.

Tagatise väärtuse määramine

Tagatise väärtuse määramine on üks esimesi samme hüpoteeklaenu protsessis. Kinnisvara, nagu põllumaa või maja, hindamine on vajalik, et otsustada, kui suur hüpoteeklaen võib olla.

Hindamiseks kasutatakse professionaalset hindamisakti, mis ei tohi olla vanem kui üks aasta. Hindamisakti koostab tavaliselt litsentseeritud kinnisvarahindaja pärast põhjalikku ülevaatust ja analüüsi.

Maksimaalne laenusumma sõltub tagatise väärtusest. Tavaliselt võib laenusumma olla kuni 60%-80% kinnisvara turuhinnast. Näiteks kui põllumaa väärtus on 100 000 eurot, siis võib hüpoteeklaen ulatuda 60 000 euroni.

Hüpoteegi registreerimine

Hüpoteegi registreerimine notariaalses korras on järjekordne oluline samm hüpoteeklaenu saamiseks. Hüpoteek seatakse tagatiseks, et kaitsta laenuandjat juhul, kui laenuvõtja ei suuda oma kohustusi täita.

Protsess algab notari juures, kus mõlemad pooled allkirjastavad lepingud. Notar registreerib hüpoteegi kinnistusraamatusse, mis on avalik register, kust saab kinnisvara kohta teavet.

Registreerimisprotsessi lõppedes on tagatis kinnisvarale panditud ja hüpoteeklaen võib välja maksta. Oluline on märkida, et hüpoteek jääb kehtima kogu laenuperioodi vältel kuni laenu täieliku tagasimaksmiseni.

Erijuhud ja lisavõimalused

Laen maa tagatisel võib pakkuda mitmeid erilisi lahendusi, mis vastavad laenutaotlejate konkreetsetele vajadustele. Siinkohal keskendutakse kahele erilisele võimalusele: laen põllumehele ja refinantseerimine ning laenu pikendamine.

Laen põllumehele

Laen põllumehele võimaldab põllumeestel rahastada oma tegevusi, olgu selleks siis uue tehnika ostmine, põllumaa laiendamine või tootmisvõimekuse suurendamine. Laenutingimused on sageli paindlikud, et arvestada põllumajandussektori sesoonset tulusid ja kulusid.

Näiteks võib laenuperiood ulatuda mitme aastani, et oleks võimalik katta hooajalisi kulutusi. Lisaks sellele pakuvad mõned laenuandjad spetsiaalseid kampaaniaid, mis võivad hõlmata madalamaid intressimäärasid või esialgseid maksepuhkuseid, et toetada põllumeeste finantsvajadusi.

Refinantseerimine ja laenu pikendamine

Refinantseerimine on võimalus olemasoleva laenu tingimuste parandamiseks, näiteks saab vähendada intressimäära või pikendada laenuperioodi. See sobib hästi neile, kes soovivad oma igakuiste maksete suurust vähendada.

Paindlikud tingimused võimaldavad pikendada laenuaega vastavalt kliendi vajadustele. Mõned laenuandjad pakuvad ka võimalust laenu refinantseerimiseks erilise kampaania korras, mis võib sisaldada kasulikumaid intresse ja väiksemaid lepingutasusid. Laenu refinantseerimine võib lisaks pakkuda rahalist leevendust, aidates optimeerida olemasolevaid kohustusi.

Laenu väljamaksmine

Laenu väljamaksmine on oluline etapp laenuprotsessis, mis hõlmab laenu rahastamise etappe ja laenatud raha praktilist kasutuselevõttu. Allpool käsitletakse, kuidas toimub laenu väljamakse protsess ja mida tähendab laenu kasutuselevõtt.

Väljamakse protsess

Laenu väljamakse protsessi alguspunktiks on lepingu allkirjastamine. Pärast lepingu kinnitamist hindab laenuandja laenutingimuste täitmist.

Kõigepealt toimub kinnisvara hindamine. Hindamisprotsess määrab tagatisvara reaalse väärtuse. See on oluline, sest väljamakstav laenusumma sõltub kinnisvara väärtusest.

Lepingusumma väljamaksmine toimub tavaliselt pangakontole laekumise teel. Laenuandja peab veenduma, et kõik vajaliku dokumendid ja tingimused on täidetud enne raha ülekandmist.

Tähtis on teada:

 • Hindamise täpsus ja usaldusväärsus.
 • Laenutingimuste täitmise tähtsus enne raha ülekandmist.
 • Väljamaksesumma kinnitamine lepingu alusel.

Laenu kasutuselevõtt

Laenusumma väljamaksmine võimaldab laenuvõtjatel kasutada raha vastavalt vajadusele. Olgu selleks põllumajanduse edendamine, ettevõtte arendamine või muud eesmärgid.

Kasuta saadud raha sihipäraselt. Tuleb meeles pidada laenulepingu tingimusi ja eesmärke. Näiteks võib laen olla mõeldud põllumaade hooldamiseks või metsamaa majandamiseks.

Olulised punktid:

 • Laenu kasutamise sihtotstarve.
 • Laenutingimuste jälgimine.
 • Eelarve planeerimine ja rahavoogude juhtimine.

Selged eesmärgid ja hästi planeeritud kasutamine aitavad tagada laenu efektiivse kasutuselevõtu.

Kokkuvõte

Laen maa tagatisel on Eestis populaarne finantseerimisvõimalus, eriti nende seas, kes soovivad investeerida suuremateks väljaminekuteks või refinantseerida olemasolevaid kohustusi.

See laenuliik võimaldab saada suuremaid laenusummasid, sõltuvalt tagatise väärtusest. Mõned laenuandjad pakuvad finantseerimist kuni 100% tagatisvara väärtusest juhul, kui lisatagatis on olemas.

Laenusumma suurused ulatuvad tavaliselt 5 000 eurost kuni 300 000 euroni, olenevalt laenuandjast ja tagatisvara hinnangust. Intressimäärad ja muud tingimused varieeruvad, seega on oluline võrrelda erinevaid pakkumisi.

Peamised eelised:

 • Kiirus: Laenusumma võib laekuda kontole juba samal või järgmisel päeval pärast lepingu sõlmimist.
 • Paindlikud tingimused: Võimalus valida intressi ja tagasimakseperioodi vähemalt kuni 15 aastat.
 • Hinnangud tagatise väärtusele: Tasuta tagatise hindamine mõnede laenuandjate juures.

Peamised kulud:

 • Lepingu sõlmimise tasu: Tavaliselt 0,4% laenusummast, minimaalselt 190 eurot.
 • Maksed ja intress: Intressimäärad võivad varieeruda, seetõttu on oluline arvutada arvutuste näidiseid enne taotluse esitamist.

Kinnisvara tagatisel laenu valimisel tuleks arvestada ka sellega, millised on võimalikud lisakulud, nagu hüpoteegi seadmise ja kindlustusega seotud kulud.

Mis on kiirlaenuekspert.ee?

Kiirlaenuekspert on abivahend erinevate laenude võrdlemiseks. Meie teave põhineb sõltumatul uurimisel ning see võib erineda sellest, mida näete finantsasutuse või teenusepakkuja kodulehel. Võrdluspakkumiste või teenuste võrdlemisel kinnitage asjakohane teave asutuse või teenusepakkuja veebisaidilt. Ühtegi meie veebilehe sisu ei tohiks võtta soovitusena mainitud finantstoodete kasutamiseks. Enne finantstoodete või -teenuste kasutamist konsulteerige eksperdiga.

Me võime saada tasu partner ettevõtetelt nende toodete või teenuste esiletõstmise eest. Samuti võime saada tasu kui klõpsate meie veebisaidil postitatud linkidel.

laen maa tagatisel